Skoro twierdzenie Earnshawa zabrania nam używania statycznych pól elektrycznych do pułapkowania, musimy znaleźć sposób obejścia tego ograniczenia. Istnieją dwie podstawowe strategie, które doprowadziły do powstania dwóch głównych typów pułapek jonowych.
Pierwsza strategia polega na wykorzystaniu oscylującego pola elektrycznego. Szybkie oscylacje mogą stworzyć efektywny potencjał pułapkujący. To trochę jak próba utrzymania piłki na wierzchołku kopuły poprzez szybkie poruszanie kopułą — choć w każdej chwili piłka ma tendencję, aby spaść, odpowiednie ruchy mogą ją ustabilizować.
Matematycznie, dla pola harmonicznie zmiennego o częstości \(\Omega\) znacznie większej niż naturalne częstości ruchu jonu, możemy wyprowadzić efektywny potencjał:
\[
\Phi_{\text{eff}}(\vec{r}) = \frac{q^2|\vec{E}_0(\vec{r})|^2}{4m\Omega^2}
\]
gdzie \(\vec{E}_0(\vec{r})\) jest amplitudą oscylującego pola. Ten efektywny potencjał, zwany pseudopotencjałem, może posiadać lokalne minimum, umożliwiając stabilne pułapkowanie. Co fascynujące, siła uwięziająca jest proporcjonalna do kwadratu amplitudy pola — jon jest przyciągany do regionów o słabszym polu! To pozornie paradoksalne zachowanie wynika z tego, że jon „nie nadąża” za szybkimi oscylacjami pola i doświadcza uśrednionej siły.
Druga strategia wykorzystuje fakt, że twierdzenie Earnshawa dotyczy tylko pól elektrycznych. Dodanie statycznego pola magnetycznego zmienia sytuację. Pole magnetyczne modyfikuje trajektorię jonu zgodnie z członem \(\vec{v} \times \vec{B}\) w równaniu ruchu. Choć samo pole magnetyczne nie może uwięzić jonu (nie wykonuje pracy), jego jednoczesne zastosowanie z polem elektrycznym może zapewnić stabilność dynamiczną.
W tej konfiguracji jon wykonuje złożony ruch będący superpozycją dryfów i oscylacji. Odpowiednia kombinacja pól może sprawić, że trajektorie jonów będą ograniczone do skończonego obszaru przestrzeni, mimo braku minimum potencjału elektrostatycznego. To podejście jest wykorzystywane w pułapkach Penninga, szczególnie popularnych w eksperymentach wymagających bardzo długich czasów pułapkowania.
\(\)